  • AD5160BRJ100-R2
AD5160BRJ100-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5160BRJ100-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5160BRJ100-R2
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
AD5160BRJ100-R2
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5160 Digital PotentiometersSPI, Serial256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5160BRJ100-R2 Overview
There are SOT-23-8 packages in this package.Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Cut Tape (CT) package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions are 256.The terminations are 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 100000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.In the digi devices, 8 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.A flow limit of 100kOhm can be applied.Pentometer belongs to the family AD5160.Mounted by Surface Mount.potentiameter with 8 pins.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.At 3/5V, it delivers voltage.Stability is ensured by the maximum 125°C.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.There are two additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.A maximum supply current of 3μA can be handled by digital potentiometer.
AD5160BRJ100-R2 Features
Available in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
8 pins
AD5160BRJ100-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5160BRJ100-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Sensor trimming instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Bias adjustment circuits
  • Cell phone
  • Low power system
  • Automated caliberation
  • Used as voltage divider
  • Power supply
  • Adjust VCOM settings
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
AD5160BRJ100-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    15%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AD5160
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    3μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.04 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    45ppm/°C
  • Length
    2.9mm