  • AD5115BCPZ10-500R7
AD5115BCPZ10-500R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5115BCPZ10-500R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5115BCPZ10-500R7
Package:
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
8 Terminations5V 8 Pin AD5115 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)32 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5115BCPZ10-500R7 Overview
Package 8-UFDFN Exposed Pad, CSP contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Cut Tape (CT).A 32 tap protects this pentometer from overcurrents.The pentometer consists of 32 positions.There are 8 terminations on this digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It operates on 5V and is powered by it.In the digi devices, 8 pins can be seen.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.2.3V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.Flow can be restricted using 10kOhm.The AD5115 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 8 pins on this potentiameter.A supply voltage of 5.5V conducts the potentiometer.At 2.5/5V, it can deliver voltage.If the supply current is operated in the range of 750μA or higher, it will provide its performance.A maximum supply current of 750nA can be handled by digital potentiometer.To transfer data, there are 4MHz bandwidths available.
AD5115BCPZ10-500R7 Features
Available in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5115BCPZ10-500R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5115BCPZ10-500R7 Digital Potentiometers applications.
  • Stereo
  • DAC
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable voltage regulator
  • Sensor auto referencing circuits
  • Adjusting the LCD Display
  • Adjustable current control
  • Automated caliberation
  • Bias adjustment circuits
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
AD5115BCPZ10-500R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5115
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    750μA
  • Nominal Supply Current
    750nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    750nA
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm