AD2S44UM12B
AD2S44UM12B
699-AD2S44UM12B
32-CDIP (0.900, 22.86mm)
Tube Obsolete 14 b b Special Purpose ADCs/DACs Parallel ±14.25V~15V V 32-CDIP (0.900, 22.86mm) Through Hole
Purchasing and Inquiry
AD2S44UM12B Overview
Package 32-CDIP (0.900, 22.86mm) includes it.This data acquisition unit is available in the Tube package.The recommended working temperature is -55°C~125°C in order to maintain normal operation.This outstanding R/D Converter can be used to reimburse you for what you paid.This part will save even more space if it is mounted through Through Hole.You may have to redo the circuit if your meter does not show ±14.25V~15V for the supply voltage.Total terminations are 32.This 1 function enables high performance for applications of any kind.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 2 channels.15V is the common amount of voltage that should be applied to this data acquisition unit.There are 32 pins on it.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a device that captures data at a high resolution of 14 bAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converterss.
AD2S44UM12B Features
14-Bit acquisition unit
AD2S44UM12B Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD2S44UM12B ADCs/DACs applications.
- Digitally Controlled Attenuators and Power Supplies
- Digital Radio Link
- Basestations
- Battery Operated Systems
- Automated Test Equipment
- Transducer
- Video Encoder
- Synthesizers and Keyboards
- Uninterrupted Power Supplies
- Scientific instruments.
Package
AD2S44UM12B
Rochester Electronics699-PCM1727E24-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD421BR16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD1941YSTZ48-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD7724AST-REEL48-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD7891BPZ-244-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MAX181ACPL40-DIP (0.600, 15.24mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD7720BRU-REEL728-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-DSD1700E28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-AD2S44TM13B32-CDIP (0.900, 22.86mm)2-3 DaysAdd Compare