AD2S44-UM18B
AD2S44-UM18B
84-AD2S44-UM18B
32-CDIP (0.900, 22.86mm)
Tray Active 14 b b Special Purpose ADCs/DACs Parallel ±15V V 32-CDIP (0.900, 22.86mm) Through Hole
Purchasing and Inquiry
AD2S44-UM18B Overview
In package 32-CDIP (0.900, 22.86mm), ADCs/DACs can be found.A Tray package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -55°C~125°C for normal operation.This outstanding R/D Converter can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Through Hole, which would save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show ±15V for the supply voltage.Overall, there are 32 terminations.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.2 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Find similar parts by searching "AD2S44".In this data acquisition unit, 15V is the common amount of voltage.In terms of pin count, it has 32.The device is equipped with a high resolution 14-bit data acquisition system.A total of 32 pins are present on the unit.Many cases of use can be made feasible with the Through Hole technique.In the same way as other high-quality Position Converters, this unit exhibits high reliability.Be aware of the supply voltage when it climbs up towards the level of 100mA.
AD2S44-UM18B Features
14-Bit acquisition unit
AD2S44-UM18B Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD2S44-UM18B ADCs/DACs applications.
- Motor Control
- Digital Storage Oscilloscope
- Microprocessor Controlled Circuits
- Wireless and wired broadband communications
- Digital Audio Amplifiers
- Music recording
- Automatic Test Equipment
- Handheld Terminal Interface
- Function Generaion
- Digital Potentiometer
Package
AD2S44-UM18B
Analog Devices Inc.84-AD5592RBRUZ16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD2S1200WSTZ44-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7609BSTZ64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD421BRZ16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7606BSTZ64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD421BRZRL16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare