AD2S44-TM18B
AD2S44-TM18B
84-AD2S44-TM18B
32-CDIP (0.900, 22.86mm)
Tray Active 14 b b Special Purpose ADCs/DACs Parallel ±15V V 32-CDIP (0.900, 22.86mm) Through Hole
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AD2S44-TM18B Overview
In package 32-CDIP (0.900, 22.86mm), ADCs/DACs can be found.The Tray package includes this data acquisition unit.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as -55°C~125°C.This outstanding R/D Converter gives you the right to receive what you paid.You can save more space by mounting this part through Through Hole.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of ±15V, the circuit should be re-built.In total, there have been 32 terminations.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.2 channels enable this unit to efficiently perform complicated tasks.Try searching "AD2S44" if you fancy parts with similar specs.There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 15V.In terms of pin count, it has 32.This is a high resolution 14-bit data acquisition device.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consist of 32 pins.Several cases of use were made more feasible through the use of the Through Hole technique.A high level of reliability can be expected from this unit, just like from other high-quality Position Converters.Users should be aware when the voltage nears 100mA.
AD2S44-TM18B Features
Through Hole acquisition unit
2 channels process
14-Bit acquisition unit
AD2S44-TM18B Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD2S44-TM18B ADCs/DACs applications.
- Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
- Microprocessor Controlled Circuits
- RF signal generators, arbitrary waveform generators
- 3-phase power control
- Digital Calibration
- Synchro Applications
- Music reproduction technology
- Precision setpoint control
- Servo controls
- Audio Amplifier
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AD2S44-TM18B
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD5592RBRUZ16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD2S1200WSTZ44-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7609BSTZ64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD421BRZ16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD7606BSTZ64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD421BRZRL16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare