  • ACT2813QY-T0435
ACT2813QY-T0435
advertisement
Manufacturer No:
ACT2813QY-T0435
Manufacturer:
Qorvo US Inc.
HK JDW NO:
4330-ACT2813QY-T0435
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ACT2813QY-T0435
Description:
20-VFQFN Exposed Pad Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
ACT2813QY-T0435 Overview
It is available in the package Tape & Reel (TR).To make it easier for you, it is included with the 20-VFQFN Exposed Pad package.There is a mounting type Surface Mount specified for the device.If the temperature is set to -40°C~85°C TA, reliable performance will be assured.As far as the battery pack is concerned, it is 4.35V.A maximum charging current of 2.4A is achieved by the part.The maximum supply voltage of the device is 5.5V.
ACT2813QY-T0435 Features
Battery pack voltage of 4.35V
20-VFQFN Exposed Pad package
ACT2813QY-T0435 Applications
There are a lot of Qorvo US Inc. ACT2813QY-T0435 Battery Chargers ICs applications.
  • Portable medical instruments
  • Charging cradle for wearable devices
  • Power tools
  • Home routers
  • Robot
  • Model aircraft
  • Electric vehicles
  • Locomotive
  • TV sticks
  • Smart speakers
Step5Bar-code shipping tag
ACT2813QY-T0435
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Voltage - Supply (Max)
    5.5V
  • Charge Current - Max
    2.4A
  • Battery Pack Voltage
    4.35V