  • ACS755SCB-150-PSF
ACS755SCB-150-PSF
advertisement
Manufacturer No:
ACS755SCB-150-PSF
HK JDW NO:
26-ACS755SCB-150-PSF
Package:
5-CB Formed Leads, PSF
Datasheet:
ACS755SCB-150-PSF
Purchasing and Inquiry
ACS755SCB-150-PSF Overview
Safety measures are taken to protect the current sensors by putting them in 5-CB Formed Leads, PSF packages. For protection, these current sensors are packaged in a Tube. It is recommended that these current sensors supply a maximum current of 10mA. There should be no current greater than 10mA coming from current sensors. Current sensors terminate at 5. Current sensors have been designed for 150A current. This current sensor consists of 5 pins. When the current sensors operate, they could output 5V voltage.
ACS755SCB-150-PSF Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Frequency: DC~35kHz
5-CB Formed Leads, PSF Package
ACS755SCB-150-PSF Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS755SCB-150-PSF Current Sensors applications.
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Battery chargers and systems
  • Power supplies for welding applications
  • Home Automation
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • DC and AC power monitoring
  • Power supply management
  • AC variable speed drives
  • Overcurrent Detection
  • Battery supplied applications
Step5Bar-code shipping tag
ACS755SCB-150-PSF
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-CB Formed Leads, PSF
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Sensors
  • Technology
    BICMOS
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    150A
  • Frequency
    DC~35kHz
  • Current - Supply (Max)
    10mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    10mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    10μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±0.95%
  • Sensitivity
    26mV/A
  • For Measuring
    DC
  • Sensitivity (mV/A)
    26 mV/A