  • ACS37003KMCATR-180B5
ACS37003KMCATR-180B5
advertisement
Manufacturer No:
ACS37003KMCATR-180B5
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-ACS37003KMCATR-180B5
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
400KHZ, HIGH ACCURACY CURRENT SE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACS37003KMCATR-180B5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Mfr
    Allegro MicroSystems
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TA)
  • Series
    ACS37003
  • Voltage - Supply
    4.5V ~ 5.5V
  • Frequency
    400kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    18mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±1.1%
  • Sensor Type
    Hall Effect
  • Linearity
    ±0.5%
  • Sensitivity
    12mV/A
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    180A