  • ACO-20.000MHZ-EK
ACO-20.000MHZ-EK
advertisement
Manufacturer No:
ACO-20.000MHZ-EK
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ACO-20.000MHZ-EK
Package:
14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Datasheet:
ACO-20.000MHZ-EK
Description:
TH Crystal Oscillator 20MHz 5V 15pF 4-Pin Metal DIP Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACO-20.000MHZ-EK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ACO
  • Size / Dimension
    0.795Lx0.496W 20.20mmx12.60mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    XO (Standard)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    20MHz
  • Frequency Stability
    ±30ppm
  • Output
    HCMOS, TTL
  • Function
    Enable/Disable
  • Base Resonator
    Crystal
  • Physical Dimension
    20.2mm x 12.6mm x 5.08mm
  • Operating Frequency
    20MHz
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Rise Time-Max
    10ns
  • Fall Time-Max
    10ns
  • Load Capacitance
    15pF
  • Max Supply Current
    30mA
  • Frequency Tolerance
    0.003%
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm