  • ACM2012D-900-2P-T00
ACM2012D-900-2P-T00
advertisement
Manufacturer No:
ACM2012D-900-2P-T00
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-ACM2012D-900-2P-T00
Package:
Horizontal, 4 PC Pad
Datasheet:
Description:
Common Mode Chokes / Filters 90ohms 190mohms 400A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACM2012D-900-2P-T00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Filter Type
    Signal Line
  • DC Current
    300mA
  • Number of Lines
    2
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    300mOhm
  • Impedance @ Frequency
    90Ohm @ 100MHz
  • Insulation Resistance-Min
    10MOhm
  • Height
    1.3mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Horizontal, 4 PC Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    ACM-D
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    2
  • Depth
    1.4mm
  • Current Rating
    300mA
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    90Ohm
  • Max DC Current
    400mA