  • ACDBAT3100-HF
ACDBAT3100-HF
advertisement
Manufacturer No:
ACDBAT3100-HF
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-ACDBAT3100-HF
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
ACDBAT3100-HF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACDBAT3100-HF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Phases
    1
  • Capacitance @ Vr, F
    180pF @ 4V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    80A
  • Reverse Current-Max
    200μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    3A