  • AC1210FR-0754R9L
AC1210FR-0754R9L
advertisement
Manufacturer No:
AC1210FR-0754R9L
HK JDW NO:
898-AC1210FR-0754R9L
Datasheet:
AC1210FR-0754R9L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 54.9Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 4211
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC1210FR-0754R9L
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    54.9Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height
    650μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm