  • AC1206JKNPOZBN221
AC1206JKNPOZBN221
advertisement
Manufacturer No:
AC1206JKNPOZBN221
HK JDW NO:
898-AC1206JKNPOZBN221
Datasheet:
AC1206JKNPOZBN221
Purchasing and Inquiry
AC1206JKNPOZBN221 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
AC1206JKNPOZBN221 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
AC1206JKNPOZBN221 Applications
There are a lot of Yageo AC1206JKNPOZBN221 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
AC1206JKNPOZBN221
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height
    950μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm