  • AC1206FR-078K87L
AC1206FR-078K87L
advertisement
Manufacturer No:
AC1206FR-078K87L
HK JDW NO:
898-AC1206FR-078K87L
Datasheet:
AC1206FR-078K87L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 8.87kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5220
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
AC1206FR-078K87L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    8.87kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm