  • AC0603FR-072K49L
AC0603FR-072K49L
advertisement
Manufacturer No:
AC0603FR-072K49L
HK JDW NO:
898-AC0603FR-072K49L
Datasheet:
AC0603FR-072K49L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 2.49kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 33762
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC0603FR-072K49L
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.49kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm