  • AC0508JRNPO9BN220
AC0508JRNPO9BN220
advertisement
Manufacturer No:
AC0508JRNPO9BN220
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AC0508JRNPO9BN220
Package:
0508 (1220 Metric)
Datasheet:
AC0508JRNPO9BN220
Purchasing and Inquiry
AC0508JRNPO9BN220 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
AC0508JRNPO9BN220 Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
AC0508JRNPO9BN220 Applications
There are a lot of Yageo AC0508JRNPO9BN220 applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
AC0508JRNPO9BN220
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2018
  • Series
    AC
  • Size / Dimension
    0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height
    700μm
  • Length
    2mm