  • AC03000001000JAC00
AC03000001000JAC00
advertisement
Manufacturer No:
AC03000001000JAC00
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-AC03000001000JAC00
Package:
Axial
Description:
100Ohms, 3W, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 2355
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC03000001000JAC00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    AC
  • Size / Dimension
    0.189Diax0.512L 4.80mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    -10/ -80ppm/°C
  • Resistance
    100Ohms
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    3W
  • Voltage - Rated
    17V
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    17V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Military Standard
    Not
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Diameter
    4.8mm
  • Length
    13mm
  • Width
    4.8mm