  • ABNTC-0402-331J-3450F-T
ABNTC-0402-331J-3450F-T
advertisement
Manufacturer No:
ABNTC-0402-331J-3450F-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ABNTC-0402-331J-3450F-T
Package:
0402 (1005 Metric)
Purchasing and Inquiry
ABNTC-0402-331J-3450F-T Overview
Those are the thermistors that come in a Tape & Reel (TR). In order to make it more convenient, it has been included in the package 0402 (1005 Metric). NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±5% in order to function. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -55°C~125°C to ensure reliable operation. Thermal NTC switches are capable of dissipating up to 100mW of power. If the NTC thermistors are operated at the maximum current, the fuse element will not be adversely affected.
ABNTC-0402-331J-3450F-T Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~125°C
330Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 1.7mA
5% Tolerance
ABNTC-0402-331J-3450F-T Applications
There are a lot of Abracon LLC ABNTC-0402-331J-3450F-T NTC Thermistors applications.
  • Temperature Regulation and Measurement
  • Temperature compensation of display contrast
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Battery packs
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Temperature measurement and compensation
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Automotive Electronics
  • Heating systems
Step5Bar-code shipping tag
ABNTC-0402-331J-3450F-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    330Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    1.7mA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    330
  • B Value Tolerance
    ±1%