  • AAT3124ITO-20-T1
AAT3124ITO-20-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3124ITO-20-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-AAT3124ITO-20-T1
Package:
Datasheet:
AAT3124ITO-20-T1
Description:
3.5V 0.4mm PMIC 14 Pin 1MHz 3.5V
Purchasing and Inquiry
AAT3124ITO-20-T1 Overview
LED drivers designed using this technology use 6 outputs.It operates at 1MHz frequency.There are 14 terminations associated with it.A configuration of this chip is made up of 14 pins.A total of 6 segments have been created.The mount is in the way of Surface Mount.The voltage of 5.5V can be supplied.In addition to Display Drivers, it is also classified by its characteristics.Operating temperatures should not exceed 85°C in order to ensure stable operation.Stable operation requires a temperature greater than -40°C.The interface IC for this part is marked with the LED DISPLAY DRIVER.
AAT3124ITO-20-T1 Features
Frequency of 1MHz
Supply voltage of 3.5V
AAT3124ITO-20-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3124ITO-20-T1 LED Driver ICs applications.
  • High-end retail lighting
  • Portable lighting
  • Stage Lighting and Signage
  • Other Electronic Devices
  • Sports Facility Lighting
  • Linear fluorescent
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Museum lighting
Step5Bar-code shipping tag
AAT3124ITO-20-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    1MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    6
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Topology
    Charge Pump
  • Output Current per Channel
    20mA
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Dimming
    S2Cwire
  • Number of Segments
    6
  • Data Input Mode
    SERIAL
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    2.4mm