  • AAT2148IVN-0.6-T1
AAT2148IVN-0.6-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT2148IVN-0.6-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-AAT2148IVN-0.6-T1
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AAT2148IVN-0.6-T1
Description:
16-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) 1A 16-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
AAT2148IVN-0.6-T1 Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. The harley voltage regulator is available as a 16-VFQFN Exposed Pad package to save space. The voltage regulator is configured with 1 outputs. The adjusting voltage regulator generates Adjustable output. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. -40°C~150°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. As shown in the table below, adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 0.6V. The output current of 1A makes dc to dc voltage regulator feature maximum design flexibility. Voltage of voltage regulator can be delivered at 600mV volts. The switching regulator operation is carried out by 16 pins. In order to use this voltage regulator 12v at its full potential, the output voltage should be kept at at least 600mV. The maximum output current reaches 1A A to meet the switching regulator operation requirements. The maximum voltage of voltage regulator 12v DC DC switching regulator can produce is 5.5V, which is the highest available. By requiring a minimum voltage of 2.7VV, adjusting voltage regulator reliable performance is guaranteed. A maximum supply voltage of 5.5V can be used to operate the voltage regulator 12v. A frequency of 2MHz enables dc to dc voltage regulator to maintain high accuracy.
AAT2148IVN-0.6-T1 Features
1 outputs
16 pins
AAT2148IVN-0.6-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT2148IVN-0.6-T1 Voltage Regulators applications.
  • Linear guide
  • Large fire protection systems
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Current source circuits
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Ball screw pair
  • Balance equipment
  • Drilling machines
  • Hydraulic presses
  • Computer-related products
Step5Bar-code shipping tag
AAT2148IVN-0.6-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    2MHz
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    98 %
  • Output Voltage
    600mV
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    1A
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Max Output Voltage
    5.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V
  • Topology
    Buck
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    600mV
  • Height
    850μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm