  • AAPY1204W-TR
AAPY1204W-TR
advertisement
Manufacturer No:
AAPY1204W-TR
Manufacturer:
Stanley Electric
HK JDW NO:
757-AAPY1204W-TR
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
AAPY1204W-TR
Description:
2.5x2mm Green/Yellow(6/12mcd)-Orange(5/9mcd) 80/80° Water Clear Surface Mount LED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AAPY1204W-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Supplier Device Package
    1210
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    1204W
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.50mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Color
    Green, Orange
  • Configuration
    Independent
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V Green 2.2V Orange
  • Viewing Angle
    80°
  • Current - Test
    20mA Green 20mA Orange
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.80mmx2.50mm
  • Forward Voltage
    2.1V
  • Luminous Intensity
    9 mcd
  • Millicandela Rating
    12mcd Green, 9mcd Orange
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    570nm Green 605nm Orange
  • Lens Color
    Colorless
  • Wavelength
    570 nm
  • Wavelength - Dominant
    572nm Green 606nm Orange
  • Height
    1.5mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2.5mm
  • Height (Max)
    1.50mm