  • AA1206FR-0720KL
AA1206FR-0720KL
advertisement
Manufacturer No:
AA1206FR-0720KL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AA1206FR-0720KL
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
AA1206FR-0720KL
Description:
AA Series, Thick Film, 20kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
AA1206FR-0720KL
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm