  • AA10S0500A
AA10S0500A
advertisement
Manufacturer No:
AA10S0500A
Manufacturer:
Delta Electronics
HK JDW NO:
216-AA10S0500A
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
AA10S0500A
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AA10S0500A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Weight
    0.119lb 53.98g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C With Derating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    AA10S (10W)
  • Size / Dimension
    2.06Lx1.07W x 0.93 H 52.3mmx27.2mmx23.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Efficiency
    72%
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    2A
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Max Output Voltage
    5V
  • Current - Output 1
    2A
  • Max Output Power
    10W
  • Isolation Voltage
    3kV
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    23.5mm
  • Length
    52.4mm
  • Width
    27.2mm