  • A8G-107-1-24
A8G-107-1-24
advertisement
Manufacturer No:
A8G-107-1-24
HK JDW NO:
578-A8G-107-1-24
Package:
107
Datasheet:
A8G-107-1-24
Description:
Quantity:
In Stock : 11
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A8G-107-1-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 34.40mm x 24.40mm
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current Rating
    20A
  • Operating Force
    500 mN
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    20A@250VAC
  • Actuator Marking
    No Marking
  • Height
    33mm
  • Length
    37mm
  • Width
    27mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Package / Case
    107
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Packaging
    Box
  • Series
    A8G
  • Published
    1999
  • Feature
    Reset Coil
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    20A AC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    27mm
  • Current Rating
    20A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110/0.250
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Breadth
    23.6 mm