  • A768KE157M1ELAS029
A768KE157M1ELAS029
advertisement
Manufacturer No:
A768KE157M1ELAS029
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A768KE157M1ELAS029
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 25V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A768KE157M1ELAS029
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
  • Mfr
    KEMET
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Series
    A768
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Capacitance
    150 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm
  • Lead Spacing
  • Ripple Current @ Low Frequency
    80 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.6 A @ 100 kHz