  • A765KN827M0JLAE010
A765KN827M0JLAE010
advertisement
Manufacturer No:
A765KN827M0JLAE010
HK JDW NO:
417-A765KN827M0JLAE010
Purchasing and Inquiry
A765KN827M0JLAE010 Overview
3.35A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 167.5mA @ 120Hz to fully perform its function.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
A765KN827M0JLAE010 Features
3.35A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A765KN827M0JLAE010 Applications
There are a lot of KEMET A765KN827M0JLAE010 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
A765KN827M0JLAE010
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    A765
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    167.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.35A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    9.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm