  • A765KN128M0ELAE012
A765KN128M0ELAE012
advertisement
Manufacturer No:
A765KN128M0ELAE012
HK JDW NO:
417-A765KN128M0ELAE012
Purchasing and Inquiry
A765KN128M0ELAE012 Overview
5.1A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 12mOhm, this electrical device works as follows.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 255mA @ 120Hz to function properly.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
A765KN128M0ELAE012 Features
5.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 12mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A765KN128M0ELAE012 Applications
There are a lot of KEMET A765KN128M0ELAE012 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
A765KN128M0ELAE012
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    A765
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    255mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.1A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    9.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm