  • A755KS567M1AAAE015
A755KS567M1AAAE015
advertisement
Manufacturer No:
A755KS567M1AAAE015
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A755KS567M1AAAE015
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
A755KS567M1AAAE015 Overview
System power is determined by 4.82A @ 100kHz ripple current on a high frequency.A value of 15mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).For 241mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
A755KS567M1AAAE015 Features
4.82A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A755KS567M1AAAE015 Applications
There are a lot of KEMET A755KS567M1AAAE015 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
A755KS567M1AAAE015
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A755
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    241mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.82A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    12mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm