  • A6X30142500
A6X30142500
advertisement
Manufacturer No:
A6X30142500
Manufacturer:
Siemens
HK JDW NO:
17718-A6X30142500
Package:
Datasheet:
Description:
SELECTOR SWITCH. O-I. BLACK. WHI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A6X30142500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mfr
    Siemens
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 70°C
  • Series
    3SU1
  • Type
    Standard
  • Number of Positions
    2
  • Current Rating (Amps)
    10A (AC/DC)
  • Ingress Protection
    IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Approval Agency
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 22.30mm Dia
  • Illumination Voltage (Nominal)
  • Illumination Type, Color
  • Electrical Life
    10,000,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Depth Behind Flange
    49.70mm
  • Voltage Rating - DC
    500 V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    500 V