  • A6841ELW-20-T
A6841ELW-20-T
advertisement
Manufacturer No:
A6841ELW-20-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-A6841ELW-20-T
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
A6841ELW-20-T
Description:
3.3/5V Bipolar 1.27mm PMIC A6841 20 Pin 3.3V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
A6841ELW-20-T Overview
It is package in Tube case.The 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package includes it.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.Latched Driver is the type of switch owned by it.Ensure reliable operation by setting the temperature to -40°C~85°C TA.The LED driver has 8 outputs.Operation is based on 3V~5.5V supply voltage.There is a maximum output voltage of Bipolar volts on this LED driver.It belongs to the family A6841.It consists of 20 terminations in total.20 pins are used for operation.It consists of 1 functions.As a result, the maximum output current is reduced to 500mA in order to meet the operation requirements.Using a voltage of 3.3V allows for high efficiency.It is positioned in the direction of Surface Mount.The LED driving board is equipped with a total of 20 pins.The LED driver is packaged in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.The Vsup value (maximum supply voltage) is set to 5.5V.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V.In this case, the power supply is 3.3/5V.With this LED driver, SPLIT SUPPLY OPERATION POSSIBLE can also be produced.
A6841ELW-20-T Features
Supplied from 3.3V
Additional features like SPLIT SUPPLY OPERATION POSSIBLE
A6841ELW-20-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems A6841ELW-20-T Power Switches ICs applications.
  • Portable Video Game Players
  • Telecom and Network Systems
  • USB Protection
  • PDAs
  • Notebook and Tablet Computers
  • Hot Swap
  • Various applications equipped with buttons
  • USB Power Distribution
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB3.1 Power Delivery
Step5Bar-code shipping tag
A6841ELW-20-T
    Select All
  • Ratio - Input:Output
    1:8
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Driver Number of Bits
    8
  • Built-in Protections
    TRANSIENT
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    SPLIT SUPPLY OPERATION POSSIBLE
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    A6841
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Bipolar
  • Max Output Current
    500mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    Strobe, Serial
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V