  • A5KP19A-G
A5KP19A-G
advertisement
Manufacturer No:
A5KP19A-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-A5KP19A-G
Package:
R6, Axial
Datasheet:
A5KP19A-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A5KP19A-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    R6, Axial
  • Weight
    2.000002g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    21.1V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    162.44A
  • Clamping Voltage
    30.8V
  • Peak Pulse Current
    162.44A
  • Reverse Standoff Voltage
    19V
  • Peak Pulse Power
    5kW