  • A50IT5100AA60K
A50IT5100AA60K
advertisement
Manufacturer No:
A50IT5100AA60K
HK JDW NO:
417-A50IT5100AA60K
Description:
10μF Film Capacitor 10% Axial 250V-DC 160V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
A50IT5100AA60K
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Diameter
    22mm
  • Length
    33mm