  • A50EH3330AA60J
A50EH3330AA60J
advertisement
Manufacturer No:
A50EH3330AA60J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A50EH3330AA60J
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
330nF Film Capacitor 5% Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
A50EH3330AA60J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    330nF
  • Packing Method
    BULK
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Diameter
    6mm
  • Length
    14mm