  • A50-624-9875890
A50-624-9875890
advertisement
Manufacturer No:
A50-624-9875890
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-A50-624-9875890
Package:
Datasheet:
A50-624-9875890
Description:
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm Bulk SMA Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -65°C~165°C
Step5Bar-code shipping tag
A50-624-9875890
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Polytetrafluoroethylene
  • Dielectric Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Body Material
    Stainless Steel
  • Center Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -65°C~165°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Plug, Male Pin
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    INSERTION LOSS MAX AT 6GHZ
  • Fastening Type
    Threaded
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7.92mm
  • Frequency
    18Hz
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Housing Color
    Silver
  • Impedance
    50Ohm
  • Connector Style
    SMA
  • Number of Ports
    1
  • Frequency (Max)
    18GHz
  • Mating Cycles
    500
  • Contact Termination
    Solder
  • Insertion Loss
    0.25 dB
  • Cable Group
    RD-316
  • Shield Termination
    Crimp
  • Length
    25.91mm