  • A4B-18S-2C
A4B-18S-2C
advertisement
Manufacturer No:
A4B-18S-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-A4B-18S-2C
Package:
Datasheet:
A4B-18S-2C
Description:
1 Rows Receptacle Bulk Black 18 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp A4
Step5Bar-code shipping tag
A4B-18S-2C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A4
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    MATTE TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.079 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.276 inch
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Wire Size (Min)
    36 AWG
  • Wire Size (Max)
    26 AWG