  • A471K15X7RH5TAA
A471K15X7RH5TAA
advertisement
Manufacturer No:
A471K15X7RH5TAA
HK JDW NO:
886-A471K15X7RH5TAA
Datasheet:
A471K15X7RH5TAA
Purchasing and Inquiry
A471K15X7RH5TAA Overview
A 0.098Diax0.150L 2.50mmx3.80mm size/dimension program is available for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
A471K15X7RH5TAA Features
a size/dimension of 0.098Diax0.150L 2.50mmx3.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
A471K15X7RH5TAA Applications
There are a lot of Vishay BC Components A471K15X7RH5TAA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
A471K15X7RH5TAA
  • Type
    Parameter
    Select All
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.150L 2.50mmx3.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.8mm