  • A4406KLPTR-T
A4406KLPTR-T
advertisement
Manufacturer No:
A4406KLPTR-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-A4406KLPTR-T
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
A4406KLPTR-T
Description:
PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 20 Pin 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2864
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
A4406KLPTR-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Voltage - Supply
    5.5V~36V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Outputs
    3
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Topology
    Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2)
  • Frequency - Switching
    2.2MHz
  • w/Sequencer
    No
  • Voltage/Current - Output 1
    5.45V 2.5A
  • Voltage/Current - Output 2
    5V
  • Voltage/Current - Output 3
    3.3V 500mA
  • Length
    6.5mm