  • A41-43-230A43
A41-43-230A43
advertisement
Manufacturer No:
A41-43-230A43
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-A41-43-230A43
Package:
Datasheet:
A41-43-230A43
Description:
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A41-43-230A43
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.6lbs 725.7g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    International High Power
  • Size / Dimension
    79.38mm Lx68.25mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    43W
  • Max Power Dissipation
    43W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Physical Dimension
    L79.38XB52.37XH68.25 (mm)
  • Max Output Current
    190mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 380mA Series 190mA
  • Power - Max
    43VA
  • Output Voltage 1
    115V
  • Isolation Voltage
    4000V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V Series 230V
  • Output Voltage 2
    115V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    43 VA
  • Height
    68.25mm
  • Height Seated (Max)
    52.37mm
  • Length
    79.38mm
  • Width
    52.37mm