  • A41-130-20A22
A41-130-20A22
advertisement
Manufacturer No:
A41-130-20A22
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-A41-130-20A22
Package:
Datasheet:
A41-130-20A22
Description:
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A41-130-20A22
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    4.1lbs 1.9kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    International High Power
  • Size / Dimension
    71.42mm Lx85.85mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    130W
  • Max Power Dissipation
    130W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Physical Dimension
    71.4248mm X 73.025mm X 85.725mm
  • Max Output Current
    6.5A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 13A Series 6.5A
  • Power - Max
    130VA
  • Output Voltage 1
    10V
  • Isolation Voltage
    4000V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Output Voltage 2
    10V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    130 VA
  • Height
    85.85mm
  • Height Seated (Max)
    73.02mm
  • Length
    71.4248mm
  • Width
    73.025mm