  • A3B-28D-2C
A3B-28D-2C
advertisement
Manufacturer No:
A3B-28D-2C
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-A3B-28D-2C
Package:
Datasheet:
A3B-28D-2C
Description:
2 Rows Receptacle Bulk Black 28 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp A3 PBT
Quantity:
In Stock : 13840
Step5Bar-code shipping tag
A3B-28D-2C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A3
  • Published
    2004
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    28
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    200V
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    7mm
  • Current Rating
    1A
  • Number of Contacts
    28
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Black
  • Row Spacing
    0.079 (2.00mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Current Rating
    1A
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    4mm
  • Length
    28mm
  • Width
    4mm