  • A2E250-AM06-01
A2E250-AM06-01
advertisement
Manufacturer No:
A2E250-AM06-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-A2E250-AM06-01
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
AC Fan Ball Bearing 230V 0.51A/0.66A 115W/150W 50Hz/60Hz 2450RPM/2600RPM 1071.21CFM/1159.5CFM 69dB/71dB Flange Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A2E250-AM06-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -13~122°F -25°C~50°C
  • Series
    A2E250
  • Size / Dimension
    Round - 251mm Dia
  • Feature
    Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    150W
  • Current Rating (Amps)
    0.660A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CE, EAC
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • RPM
    2600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    1160.3 CFM (32.49m3/min)
  • Static Pressure
    0.341 in H2O (85.0 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    AC FAN
  • Diameter
    251mm
  • Height
    250mm