  • A2D250-AH02-01
A2D250-AH02-01
advertisement
Manufacturer No:
A2D250-AH02-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-A2D250-AH02-01
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
EBM PAPST A2D250-AH02-01AC Axial Fan 11J0418
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A2D250-AH02-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Blade
    Steel
  • Operating Temperature
    -13~113°F -25°C~45°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    A2D250
  • Size / Dimension
    Round - 250mm Dia
  • Feature
    Dual Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    7 Wire Leads with Splice Terminals
  • Power (Watts)
    145W
  • Voltage - Rated
    230/400VAC
  • Power Rating
    100.14kW
  • Current Rating (Amps)
    0.230/0.390A
  • Ingress Protection
    IP44
  • Frequency
    5.06kHz
  • Approval Agency
    CCC, CE, EAC
  • RPM
    2650 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial, 3 Phase
  • Air Flow
    1077.9 CFM (30.18m3/min)
  • Noise
    69.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.602 in H2O (150.0 Pa)
  • Diameter
    251mm