  • A165W-T2MG-24D-2
A165W-T2MG-24D-2
advertisement
Manufacturer No:
A165W-T2MG-24D-2
HK JDW NO:
607-A165W-T2MG-24D-2
Package:
Datasheet:
A165W-T2MG-24D-2
Description:
Rotary Switches RND 2PS MNT 24VD GRN IP65 DPDT Illum
Step5Bar-code shipping tag
A165W-T2MG-24D-2
  • Operating Temperature
    -10°C~55°C
  • Published
    2006
  • Feature
    Bezel - Round
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    5A AC 3A DC
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.00mm Dia
  • Illumination Voltage (Nominal)
    24VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Depth Behind Flange
    28.50mm