  • A12542MNZQ
A12542MNZQ
advertisement
Manufacturer No:
A12542MNZQ
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-A12542MNZQ
Package:
Datasheet:
A12542MNZQ
Description:
Switch Rotary N.O./N.C. SP8T 8 Metric Shaft Solder Lug 2.5A 125VAC 125VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A12542MNZQ
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Nylon
  • Actuator Material
    Glass, Nylon
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    8
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    2.5A AC 350mA DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    26.19mm
  • Current Rating
    2.5A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Round (6mm Dia)
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 10.21mm Dia
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    2.5A
  • Electrical Life
    300000 cycles
  • Throw Configuration
    SP8T
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Number of Decks
    1
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP8T
  • Depth Behind Panel
    20.83mm
  • Index Angle
    45 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    45°
  • Length
    26.19mm
  • Actuator Length
    42.00mm