  • A-TB381-TH18
A-TB381-TH18
advertisement
Manufacturer No:
A-TB381-TH18
HK JDW NO:
93-A-TB381-TH18
Description:
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
A-TB381-TH18
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Plug for Unshrouded Header
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.150 3.81mm
  • Insulation Height
    0.402 10.20mm
  • Termination Style
    Screw - Leaf Spring, Wire Guard
  • Voltage
    300V
  • Current
    10A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-28 AWG
  • Torque - Screw
    0.2 Nm (1.7 Lb-In)