  • A-TB350-TT08
A-TB350-TT08
advertisement
Manufacturer No:
A-TB350-TT08
HK JDW NO:
93-A-TB350-TT08
Description:
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug for Unshrouded Header Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
A-TB350-TT08
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Published
    2016
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Pbfree Code
    yes
  • Type
    Plug for Unshrouded Header
  • Number of Positions
    8
  • Pitch
    0.138 3.50mm
  • Insulation Height
    0.441 11.20mm
  • Termination Style
    Screw
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    10A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    16-28 AWG
  • Torque - Screw
    0.2 Nm (1.7 Lb-In)