  • 9T08052A2401BAHFT
9T08052A2401BAHFT
advertisement
Manufacturer No:
9T08052A2401BAHFT
HK JDW NO:
898-9T08052A2401BAHFT
Datasheet:
9T08052A2401BAHFT
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 2.4kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
9T08052A2401BAHFT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C