  • 9C04021A1503JLHF3
9C04021A1503JLHF3
advertisement
Manufacturer No:
9C04021A1503JLHF3
HK JDW NO:
898-9C04021A1503JLHF3
Datasheet:
9C04021A1503JLHF3
Description:
FIXED RESISTOR 9C Series, Thick Film, 150kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
9C04021A1503JLHF3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    150kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Tape, Paper
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C