  • 98417-G61-34LF
98417-G61-34LF
advertisement
Manufacturer No:
98417-G61-34LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-98417-G61-34LF
Package:
Datasheet:
Description:
Minitek® Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ Liquid Crystal Polymer (LCP) 34-Position Board to Board or Cable 0.240 6.10mm Height
Step5Bar-code shipping tag
98417-G61-34LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Minitek®
  • Feature
    Keying Slot
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    34
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Cream
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    200V AC/DC
  • Fastening Type
    Latch Holder
  • Contact Finish - Mating
    Gold, GXT™
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2A AC/DC
  • Pitch
    2mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    7.9mm
  • Insulation Height
    0.240 6.10mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Cream
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.098 2.50mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number of Contacts
    34
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.157 4.00mm
  • Housing Color
  • Length
    36mm