  • 983-6S22-55PN-L
983-6S22-55PN-L
advertisement
Manufacturer No:
983-6S22-55PN-L
HK JDW NO:
795-983-6S22-55PN-L
Package:
Datasheet:
983-6S22-55PN-L
Description:
Circular, Crimp, Plug Stainless Steel 55 Positions Bulk Threaded
Step5Bar-code shipping tag
983-6S22-55PN-L
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Body Material
    Stainless Steel
  • Published
    2010
  • Feature
    Shielded
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Circular, Crimp, Plug
  • Number of Positions
    55
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Threaded
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-83723
  • Number of Contacts
    55
  • Contact Gender
    Male
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG